برنامه‌ریزی دقیق ابلیس و لشکریان او برای روز اول ماه شعبان!

فرازی از مناجات ائمه علیهم السلام در ماه شعبان

خداوندا! هم چنان که سایه‌ سار احساسات در طول زندگی بر من افکنده است پس از مرگ نیز مرا از احسانت محروم مساز.

پروردگارا! در دنیا گناهانم را از تمام خلق پنهان داشتی و من در سرای آخرت به ستّاریتت از این دنیا محتاج‌ترم.

خدایا! حاجتم را رد مکن و دست طمعم را از درگاهت محروم بر مگردان و امیدم را از لطف و کرمت منقطع مساز.

اعمال ماه شعبان

ـ جان را با طعام روزه‌های شعبان نیرو بخش.

ـ در هر نیمروز روزهای شعبان بخوان: اللهم صل علی محمد و آل محمد شجرة نبوة... (ادامه دعا در مفاتیح الجنان)

ـ هر کدام از شب‌های این ماه عزیز دارای دعایی خاص و اعمالی معنوی است.

ـ حضرت امیر علیه السلام می‌فرماید: در هر پنج شنبه‌ شعبان، آسمان‌ها زینت شده و فرشتگان عرض می‌کنند: خدایا! روزه‌داران شعبان را ببخش و بیامرز و دعایشان را اجابت فرما. سپس حضرت فرمودند: هرکس دو رکعت نماز به جای آورد، در هر رکعت یک بار سوره "فاتحه" و صدبار "قل هو الله" را زمزمه کند و بعد از سلام صد بار بر محمد و آل او صلوات فرستد خداوند خواسته‌های دینی و دنیایی او را برآورده می‌فرماید.

روز اول ماه شعبان

چون روز اول شعبان می شود ابلیس، لشکر خود را در اطراف زمین و آفاق آن پراکنده می‌کند و به ایشان می‌گوید: سعی کنید بعضی از بندگان خدا را در این روز به سوی خود بکشانید.

و به درستی که خدای عز و جل ملائکه را در اطراف زمین و آفاق او پراکنده می‌کند و به ایشان می‌فرماید: براستی بندگان مرا نگاه دارید و ایشان را ارشاد کنید؛ پس همه ایشان به شما نیک‌بخت می‌شوند مگر آنکه امتناع و سرکشی کند پس به درستی که او در حزب ابلیس و جنودش می‌گردد.

به درستی که چون روز اول ماه شعبان می شود خداوند عز و جل به درهای بهشت، امر می کند پس باز می‌شوند و درخت طوبی را امر می کند پس شاخه های خود را بر این دنیا نزدیک می کند؛ آن‌گاه منادی پروردگار عزوجل ندا می‌‌‌‌‌‌‌‌کند:
ای بندگان خدا! این شاخه های درخت طوبی است؛ پس به آن در آویزید تا شما را به سوی بهشت بلند کند و این شاخه های درخت زقوم است؛ از آن بترسید تا شما را بسوی دوزخ نبرد.

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: قسم به آنکه مرا به راستی به رسالت مبعوث نمود هر که دری از خیر و نیکی را در این روز، برگیرد به تحقیق به شاخه‌ای از شاخه های درخت طوبی در آویخته است و این درخت او را به سوی بهشت می‌کشاند و هر که در امروز دری از شر را برگیرد پس حقیقتا به شاخه‌ای از شاخه های درخت زقوم در آویخته و این درخت او را به سوی آتش می‌کشاند.

آن‌گاه رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هر کس که امروز برای خدا نماز مستحبی بگذارد به شاخه‌ای از این درخت در آویخته است.. و هر که در این روز روزه گیرد به تحقیق به شاخه‌ای از این درخت در آویخته است.

و هر که میان زن و شوهری از همسایه یا بیگانه یا پدر و فرزندی یا خویشاوندانش صلح دهد پس به تحقیق به شاخه‌ای از این درخت در آویخته است.

و کسی که بدهی فرد پریشانی را تخفیف دهد یا از آن کم کند پس به تحقیق به شاخه‌ای از این درخت در آویخته است.

و کسی که در حساب خود نظر کند پس قرض کهنه‌ای را که صاحبش از آن مایوس شده ببیند و آن قرض را ادا کند پس به تحقیق به شاخه‌ای از این درخت در آویخته است.

و کسی که یتیمی را کفالت کند پس به تحقیق به شاخه‌ای از این درخت در آویخته است.

و کسی که سفیهی را از عِرض و آبروی مؤمنی باز دارد پس به تحقیق به شاخه‌ای از این درخت در آویخته است.

و کسی که قرآن یا چیزی از آن را بخواند پس به تحقیق به شاخه‌ای از این درخت در آویخته است.

و کسی که خدای را یاد آرد و نعمت‌های او را بشمرد و شکر کند پس به تحقیق به شاخه‌ای از این درخت در آویخته است.

و آن‌گاه رسول خدا صلى الله علیه و آله اندکى نظر خود را به جانب آسمان انداخت. مى خندید و مسرور بود و آن‌گاه نظر مبارک را به زیر و به سوى زمین انداخت. پیشانى مبارک را در هم کشید و روى مبارکش تر شد. آن‌گاه به اصحاب خود، رو کرد و فرمود:
قسم به آنکه محمد را براستى به پیغمبرى فرستاده به تحقیق درخت طوبى را دیدم که بلند مى شد و آنان که به او درآویخته بودند به سوى بهشت بلند مى‌کرد.

و بعضى از ایشان را دیدم که بر حسب میزان طاعتشان به یک شاخه از آن و بعضى به دو یا چند شاخه درآویخته بودند.

و به درستى که هر آینه زید بن حارثه را مى بینم که به بیشتر شاخه هاى آن درآویخته پس آن شاخه‌ها او را به اعلى علیین بهشت بلند مى کند؛ از این روی خندیدم و خوشحال شدم.

پس به سوى زمین نگاه کردم. قسم به آنکه مرا براستى به پیغمبرى فرستاد درخت زقوم را دیدم که شاخه‌هایش پایین مى‌رفت و درآویختگان به آن را به سوى دوزخ پایین مى برد و پاره اى از ایشان را دیدم که بر حسب انجام قبایح به شاخه‌ای و پاره اى از ایشان به دو یا چند شاخه درآویخته‌ بودند.

و به درستى که بعضى از منافقین را مى بینم که به بیشتر شاخه‌هاى آن درآویخته و آنها او را به اسفل درکاتش فرو مى برند؛ از این جهت روى خود را ترش کردم و پیشانى درهم کشیدم.

 
 

/ 1 نظر / 17 بازدید
مهیار

سلام بر مرد خدا چطوری میثم جان؟ خوبی خوشی؟