همه ایران به این نمایشگاه دعوت هستند

صدایش را که از پشت تلفن می شنوم، قدری دلم می‌لرزد. با این که تفاوت سنی نداریم، خیلی احساس کوچکی می کنم. عبدالمحمد شعرانی، معلم کوچکترین مدرسه دنیا، که خودش می گوید: پنجمین دانش آموز مدرسه! بار آخری که به وبلاگش سر زدم، دیدم که رادیو تهران او را به عنوان یکی از ده چهره تاثیرگذار سال 87 انتخاب کرده...آن چه می‌آید، حاصل چند کلمه گپی است که با او در مورد نمایشگاه مدرسه کالو در ایام عید داشتم:

جناب آقای شعرانی، اگر ممکن است به طور مختصر سابقه خودتان و مدرسه را بفرمایید.

بنام خداوند رنگین کمان ؛من عبدالمحمد شعرانی متولد بندر دیر دانشجوی رشته ابتدایی و 3 سال است که به عنوان معلم در مدرسه کالو تدریس می کنم. در سال اولی که من به عنوان سرباز معلم به روستا رفتم مدرسه‌ای در کار نبود و بچه ها در حسینیه درس می‌خواندند. بعدها که من در وبلاگم شروع کردم به وبلاگ نویسی درباره مدرسه، اتفاقات بسیار شیرینی برای این مدرسه کوچک افتاد. خیری آمد و آنجا مدرسه ساخت، به دستور مستقیم دفتر رییس جمهور جاده روستا آسفالت شد. مشکل آب، برق و تلفن روستا حل شد، و وبلاگم که به زبان انگلیسی هم ترجمه می‌شود توانست در چندین جشنواره معتبر وبلاگ‌نویسی مقام بیاورد از جمله مسابقه دویچه وله آلمان که موفق شد به عنوان دومین وبلاگ برتر دنیا انتخاب شود.

از طریق همین وبلاگ سازمان یونسکو با مدرسه آشنا شده و این مدرسه را به عنوان کوچک‌ترین مدرسه دنیا به ثبت رسانید. و یک بلاگ توانست مدرسه‌ای که زمانی انبار وسایل صیادی بود به انبار بمب خبری دنیا تبدیل کند! تا کنون ده‌ها گزارش تلویزیونی و رادیویی، از کامران نجف‌زاده گرفته تا شبکه سی‌ان‌ان و پرس‌تی‌وی از مدرسه ما پخش شده است.

شنیدیم که قرار است نمایشگاهی در ایام عید، در محل مدرسه برپا شود، اگر ممکن است، توضیحات بیشتر بفرمایید.

بله؛ من قصد داشتم تابستان نمایشگاه عکسی از مدرسه در تهران برگزار کنم. اما با توجه به ایمیل‌ها و نامه‌هایی که از مناطق مختلف کشور می‌آمد که می خواهند عید به کالو بیایند، من تصمیم گرفتم که این نمایشگاه را در کنار ساحل خلیج فارس و مدرسه‌مان برگزار کنم. عنوان این نمایشگاه «دیروز، امروز و فردا» است. منظور از دیروز، همین عکس‌هایی است که به نمایش در خواهد آمد. امروز حالا است که مردم به بازدید مدرسه می آیند و با اقداماتی که انجام شده، آشنا می شوند. فردا هم انشاءالله آینده روشن بچه های مدرسه کالو است. 

موضوعات عکس‌ها بیشتر حول چه محوری است؟

بیشتر در مورد مدرسه قدیمی و کارهای بچه‌هاست.

بچه‌های مدرسه و اهالی روستا هم مشارکتی در برپایی این نمایشگاه دارند؟

حتما. اهالی روستا خیلی خوشحال‌اند که می خواهند عید میزبان ایرانی‌های خونگرم و مهربان باشند. اهالی روستا و بچه‌های مدرسه بسیار ساده و پاک‌اند و همین سادگی‌شان باعث شده صدای مدرسه کوچک‌شان تا فرسنگ‌ها برود و هر روزه پذیرای گروه‌های رسانه‌ای از نقاط مختلف دنیا باشند.

چه ارگان‌هایی تا حالا برای همکاری با نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند؟

سازمان آموزش و پرورش استان بوشهر، اداره کل نوسازی مدارس استان بوشهر، آموزش و پرورش منطقه بردخون، فرمانداری و شهرداری شهرستان دیر و کمک های مردمی.

از اشخاص خاصی دعوت کردید برای بازدید از نمایشگاه؟

همه‌ی ایران به این نمایشگاه دعوت اند. میهمان‌های ویژه هم خواهیم داشت که فکر کنم زود است از آنها حرفی بزنم.
 
به عنوان آخرین سوال، استقبال نهادهای دولتی از این نمایشگاه به چه صورت بوده؟ 

 

خوب بوده است. مدرسه کوچک کالو، نمادی کوچک از خدمتگزاری دولت جمهوری اسلامی ایران است؛ و مدرسه کالو می‌خواهد بگوید روحیه خدمتگزاری و آبادانی در دورترین و محروم‌ترین نقطه کشور هم در جریان است.
 

و حرف آخر؟

سفر به کالو سخت، اما شیرین خواهد بود. مدرسه کالو می‌خواهد به اهالی محترم جهان بگوید با دستان خالی هم می‌شود کارهای بزرگ کرد
 
. بسیار ممنونم از اینکه دعوت مارا به این مصاحبه پذیرفتید، برای شما و همه خدمتگزاران به فرزندان ملت، آرزوی توفیق و سلامتی داریم.

گفتگو: سیدکمال دعایی
/ 4 نظر / 10 بازدید
مسیر

سلام مطالب جالب داری اکه قالب زیباتری انتخاب کنی بهت میشه به ما هم سری بزنی خوشحال میشیم

زمبور

سلام، با " دين بخور و بخوابي" بروزم.

علي شاطري

چرا بايد فقط پارتي هاي مبتذل از طريق اينترنت برگزار شود؟! سالياني هست که با کار با اينترنت و دنياي مجازي و وبلاگ نويسي( البته دوستان وبلاگي که تو اردوهاي بلاگ تا پلاک پيدا کرده ام) آشنا شده ام و البته از اين بابت هم دوستان بسيار خوبي پيدا کرده ام و ديده ام که در اين دنياي مجازي دوستان مذهبي ما البته قليل هستند ولي فعال و با نشاط و... به نظرم رسيد فرصت خوبي است تا در اين برهه از زمان که دنياي اينترنت به شدت مورد هجوم غرب است و و ما و فرزندانمان مورد اين هجوم هستيم ما دوستان وبلاگ نويس مذهبي فرهنگي اين تشکل را علمش را بر افرازيم. لذا همه دوستان وبلاک نويس خودمو دعوت مي کنم تا به هيئت خود بپيوندند تا اهداف و برنامه ها را باهم تنظيم کنيم و با هم حرکتي فرهنگي مذهبي را شروع کنيم. مثلا مي تونيم نامش را بزاريم هيئت فرهنگي وبلاگ نويسان مذهبي تهران فکر مي کنم حرکت مفيدي مي شود اگر هفته اي يا دوهفته اي يک بار دوستان اينترنتي وبلاگي که هرکدوم در کاري تخصص دارند در مکاني نه مجازي بلکه حقيقي دور هم جمع بشوند و تبادل نظر کنند که اگر توسلي هم به اهل بيت صورت گيرد البته سعد الدنيا و الاخره به نيت

ياسر

سلام برادر خوبي؟[لبخند] چه مي‌کني؟ کي مياي اين طرفا؟ خبر بده