حريم يا حرم ؟

به اذن مولا مهدی

در وبلاگ ایران اسلام که یکی از دوستان قدیمی و خوب هستش. اینبار هم مثل همیشه متن بسیار زیبایی با عنوان زيارت امام رضا افضل است يا سيدالشهداء؟  نوشته که در قسمتی از ان حدیثی به این مضمون نوشته اند:

عَنْ عَلِيِّ بْنِ مَهْزِيَارَ قَالَ قُلْتُ لِأَبِي جَعْفَرٍ ع جُعِلْتُ فِدَاكَ زِيَارَةُ الرِّضَا ع أَفْضَلُ أَمْ زِيَارَةُ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْحُسَيْنِ ع فَقَالَ زِيَارَةُ أَبِي أَفْضَلُ وَ ذَلِكَ أَنَّ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَزُورُهُ كُلُّ النَّاسِ وَ أَبِي لَا يَزُورُهُ إِلَّا الْخَوَاصُّ مِنَ الشِّيعَةِ(اصول کافي جلد4 صفحه584) 

علي ابن مهزيار ميگه از امام جواد عليه السلام سئوال کردم فدايت شوم، زيارت امام رضا عليه السلام برتر است يا زيارت سيدالشهداء؟ پس فرمود زيارت پدرم برتر است چون که اباعبدالله را تمام مردم زيارت ميکنند اما پدرم را جز خواص از شيعيان زيارت نميکنند.

در مورد این حدیث تو وبلاگ ایشون در قسمت نظراتشون گفتم که باید دید منظور از زیارت چی هستش و ایشون توضیح بیشتر در مورد اون کامنت خواستند که به نظرم رسید همین رو به عنوان یک پست در وبلاگ بنویسم. حضرت جواد  در پاسخ علی بن مهزیار فرمودند : زيارت پدرم برتر است چون که اباعبدالله را تمام مردم زيارت ميکنند اما پدرم را جز خواص از شيعيان زيارت نميکننداما پدرم را جز خواص از شيعيان زيارت نميکنند.

 چند حالت برای تفسیر این جمله  می شه در نظر گرفت :

اولا در بازه زمانی امام جواد که این ایشون زندگی می کردند٫ هر کسی موقعیت این رو پیدا نمی کرده که به طوس سفر کنه و به زیارت امام رضا مشرف بشه. 

دوما یک وقت هست بحث حرم و حریم هستش که یک وقت هست زائربه زیارت قبور مطهر ائمه مشرف می شود و وارد حرم مطهر امامان می شود این فرد ظاهر به زیارت حرم مطهر مشرف شده است. 

و بعضی وقتها هم مومنین خدا که به زیارت قبور مطهر ائمه مشرف می شوند وارد حریم مطهر می شوند....

از لطف و مرحمتی که از اهل بیت سراغ داریم راه حریم بر کسی بسته نیست تا زمانی که خودمان راه را نبندیم .

خدایش گنبد زردش خورشید رو از رو می بره

 

یا علی

 

 

 

 

/ 2 نظر / 14 بازدید
محبوبه

سلام . اميدوارم حالتون خوب باشه . براتون آرزوی موفقيت دارم .

زیبا

سلام عزیز. میای واسه هم لینک بذاریم؟