زاده کعبه

فاطمه بنت اسد، وظیفه‌ای بزرگ بر عهده داشت. او صاحب فرزندی شد، که محل تولدش کعبه بود. آیا خداوند چنین وظیفه‌ای را به یک زن عادی محول کرد؟

مریم برگزیده خدا بود و عیسی روح الله ...

زمان وضع حمل عیسی فرا رسید. خداوند به حضرت مریم امر کرد که از معبد و عبادتگاه بیرون رود و فرزند خود را در صحرا - زیر درخت خرمایی- به دنیا آورد. نخل خرما به امر خدا بارور شد و میوه خود را ارزانی مادر عیسی کرد. (1)

اما، فاطمه بنت اسد ...

هنگام وضع حمل علی بن ابیطالب به درون کعبه فرا خوانده شد. سه روز مهمان خدا بود. همان جا فرزندش را به دنیا آورد. در این سه روز فرشتگان از آسمان برای او غذاهای بهشتی آوردند.

 بانوی مکه قبل از این که وارد کعبه شود سرودی بس زیبا بر لب داشت، ترنمی برخاسته از باغ سبز مکتب انبیاء، نوایی که جز از قلبی سرشار از ایمان ،به گوش نمی‌رسد. او می‌خواند:

«پروردگارا! من زنی هستم که به تو و به پیامبران و کتب آسمانی ایمان دارم، سخن نیای بزرگم خلیل را تصدیق می‌کنم ...

به حق کسی که این خانه را بنا کرد و به حق فرزندی که در شکم دارم، ولادت او را بر من آسان فرما. (2)

سه روز درون کعبه بود. هنگامی که از کعبه بیرون آمد، فضیلت خود را بر مریم - مادر عیسی - و آسیه - همسر فرعون - به صراحت اظهار کرد. همان آسیه که در خانه فرعون به موسی ایمان آورد و تا پای جان از ایمان خود دفاع کرد. او با زمزمه‌ای دلنشین، ایمان خود را به خدای موسی و وعده‌های آسمانی به جهانیان نشان داد. آسیه، بانوی مومنه، غرق در خون خود در حالی که میخ‌های آهنین فرعون، بدنش را به زمین دوخته بود، با متانت لب به مناجات باز می‌کند. قرآن، سخن او را از لا به لای قرن‌های گذشته برای ما نقل می‌کند.

«پروردگارا! برای من نزد خود در بهشت، جایگاهی بنا کن و مرا از فرعون و عمل او نجات بده.» (3)

فاطمه بنت اسد هم از مریم - برگزیده زنان زمان خویش - و هم از آسیه - قهرمان توحید - برتر است. آری! او شایسته مقام مادری علی بن ابیطالب است که او، هم از عیسی و هم از موسی بلند مرتبه‌تر است. از صفحات زیبای تاریخ زندگی او، زحماتی است که برای پیامبر کشید، تا جایی که پیامبر خدا او را مادر خویش خواند. پیامبر فرمود:

او به راستی مادرم بود. کودکان خود را گرسنه نگه می‌داشت و مرا سیر می‌کرد. آنان را گردآلود رها می‌کرد و مرا شسته و آراسته می‌داشت.(4)

فاطمه بنت اسد، پیامبر خدا را بر فرزندان خویش ترجیح می‌داد. او مادر کسی بود که در تمام عمرش، پیامبر را بر خود ترجیح داد و همواره خود را سپر بلای پیامبر اسلام کرد.

آن روز که خبر وفات فاطمه بنت اسد را به رسول خدا دادند، پیامبر به دلیل احترامی که برای او قائل بود، پیراهن خود را کفن این زن فداکار کرد و قبل از این که بدنش را در قبر بگذارند وارد قبر شد، در لحد خوابید و گفت: «امروز مادرم از دنیا رفت.» (5)

به هنگام دفن، دست به دعا بلند کرد و گفت:

«خدایا! فاطمه را به گفتار ثابت، استوار کن.

پدر، از اوصیای حضرت ابراهیم و آخرین بازمانده دین حنیفیت!

مادر، برترین زن دوران، برگزیده خداوند!

پدر، تمام همّ و غمّش حمایت از برادرزاده‌اش بود.

مادر، زندگی را در پرستاری از او معنا داد.

و خداوند به این پدر و مادر، فرزندی عطا کرد که بعد از پیامبر اسلام برترین مخلوق خداوند شد و تنها کسی که شایستگی وصایت بلافصل نبی اکرم را پیدا کرد.

 

- سوره مریم، 6- 25 .

2- محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج 35، ص 8 .

3- سوره تحریم، آیه 11 .

4- علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 6، ص 241 .

5- محدث نوری، وسائل الشیعه، ج3، ص 176 .

 

منبع:

کتاب از کعبه تا بهشت، داود صفرزاده

 

 

  
نویسنده : میثم ; ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٦
تگ ها :

بیش از یک‏میلیون نفر در فهرست تروریستی آمریکا

اداره امنیت ملی آمریکا بیش از یک میلیون نفر را در آمریکا در فهرست به اصطلاح تروریست های بالقوه قرار داده است.

به گزارش شبکه خبر به نقل از ایرنا، ظرف دو سال گذشته 600 هزار نفر به این فهرست اضافه شده و موجب اعتراض بسیاری از مدافعین حقوق اجتماعی شده است.

دولت آمریکا ماهانه 25 هزار نفر را به این فهرست اضافه می کند و برخی معتقدند که روند کنونی می تواند زندگی صدها هزار نفر را مختل کند.

افرادی که در این فهرست قرار گرفته اند به صورت مکرر در فرودگاه ها و مرزهای مختلف آمریکا ساعت ها متوقف شده و از پروازهای خود جا مانده اند.

جیم رابینسون معاون سابق دادستان کل آمریکا در امور اجتماعی یکی از قربانیان این فهرست است که با این که مدارک دولتی همراه خود دارد بارها در فرودگاه متوقف شده است.

دو سال قبل حدود 400 هزار نفر در این فهرست قرار داشتند که با انتقاد بسیاری از خبرنگاران و فعالان سیاسی روبرو شد.

 

  
نویسنده : میثم ; ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٥
تگ ها :

آزادی تجاوز به حریم خصوصی مسلمانان آمریکا

وزارت دادگستری آمریکا به عناصر پلیس فدرال این کشور "اف بی آی" اجازه داد، مکالمات تلفنی مسلمانان این کشور را بدون هیچ اتهامی و فقط به علت سابقه دینی و نژادی آنان، شنود کنند.

به گزارش شبکه خبر به نقل از پایگاه خبری المحیط، شماری از سازمان های عربی و اسلامی آمریکا به این تصمیم وزارت دادگستری به شدت اعتراض کرده و از آن ابراز نگرانی کرده اند.

انجمن اعراب مقیم آمریکا، کمیته عربی آمریکایی مبارزه با نژاد پرستی و مجلس امور عمومی اسلامی، با ابراز نگرانی در این زمینه تاکید کردند : این قوانین جدید به پلیس فدرال آمریکا اجازه می دهد بدون هیچ گونه اتهامی و فقط به علت سابقه دینی و نژادی افراد، به حریم خصوصی آنان تجاوز کند.

دکتر جیمز زگبی، رئیس انجمن اعراب مقیم آمریکا تاکید کرد: این قوانین، آزادی های مدنی افراد را که بر اساس قانون اساسی آمریکا، حق مشروع آنهاست، نقض می کند.

قرار است این تصمیم از اواخر تابستان امسال اجرایی شود و بر اساس آن، "اف بی آی" می تواند به شکل گسترده ای مکالمات تلفنی، پست الکترونیک و حساب های بانکی مسلمانان را رصد و کنترل کند.

وزیر مسلمان کابینه انگلیس نیز دو روز پیش درباره تبعیض و بی حرمتی به مسلمانان در جامعه انگلیس هشدار داده بود.

شهید مالک که وزیر دولت در امور توسعه بین الملل در کابینه گوردون براون است، گفت: با مسلمانان انگلیس به گونه ای برخورد می شود که فکر می کنند در محاصره اند.

آمریکا هزینه های هنگفتی را برای جاسوسی در داخل و خارج از این کشور خرج می کند.

مایکل مک کانل، مدیر اداره اطلاعات ملّی آمریکا، هفته پیش فاش کرد بودجه اطلاعاتی آمریکا در سال 2007 به 43 و نیم میلیارد دلار رسید.

 

  
نویسنده : میثم ; ساعت ٦:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱٧
تگ ها :

طاعت الهی

امام باقر علیه‌السلام فرمود:

« به خدا قسم اگر مرگ در این حالت مرا دریابد، در حالی نزد من آمده است که به طاعت خداوند مشغولم و بدین وسیله خود را از تو و دیگران بی‌نیاز ساخته‌ام؛ امّا من از این می‌ترسم که مرگم زمانی فرا رسد که  به نافرمانی خداوند مشغول باشم.»

  
نویسنده : میثم ; ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱٤
تگ ها :

بهانه‌ی هستی

فاطمه ای طلیعه عشق! ای بهانه هستی! ای عصاره وجود رسول(ص)!

پیش از تو خدای عالم، بهانه ای برای آفریدن نداشت. عشق بی معنا مانده بود.

فخر، فروتنی، بزرگی، آبرو، زیبایی و کمال همه واژه هایی تهی، بی فروغ و بی نشان بودند.

تو اما با طلوع خود برگستره زمان، عشق را معنا کردی؛ فخر را مایه مباهات شدی؛ فروتنی در مکتب تو درس افتادگی آموخت؛ بزرگی، اوج از بلندای تو یافت. آبرو حتی از تو آبرو گرفت؛ زیبایی را تو زینت بخشیدی؛

و ... بالاخره کمال نیز بواسطه تو تکامل پذیرفت.

مانده ام از تو چه بگویم؟ چگونه  بگویم؟ که قلم درمانده از ستایش توست؛ تویی که:

تجلّی خدایی و خدای تجلّی؛

که تمام حسنی و حسن تمام؛

که دخت یکتای رسولی و یکتا دخت رسول؛

که کوثر حقیقتی و حقیقت کوثر؛

که چشم روشن رسولی و روشنای چشم رسول (ص)؛

که محبوبترین همسری و همسر محبوبترین؛

که فخر کمالی و کمال فخر؛

که تجسّم عصمتی و عصمت مجسّم؛

که حقیقت ژرفی و ژرفای حقیقت؛

که طهارت محضی و محض طهارت؛

که ...

تاریخ هرگز از یاد نخواهد برد آن بامداد رؤیایی،‌آن پگاه شگرف که تو در وجود آمدی، گاه شکفتن تو، لبخند رضایت بر لبان خدا جاری بود، فرشتگان هل هله کنان شعر سرور می سرودند، عالم غرق در اشتیاق بود، محمد(ص) اما در پوست خود نمی گنجید، کودکان شادمانه این و آن سو می پریدند. زنان، بر مادر تو، خدیجه، رشک می بردند.

و اینک...

تو آن ماه تمامی که روزی از مشرق سرزمین وحی درخشیدن گرفتی و امروز عالمیان همچنان سرگشته و سرمست از حضور شکوهمند تو... 

  
نویسنده : میثم ; ساعت ٧:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۳
تگ ها :